Фундамент для будинку

Матеріали для будівництва фундаменту

Котлован для фундаменту – найважливіший елемент будинку, від його якості залежить надійність і благополуччя всього будинку. Помилки, допущені при його спорудженні, непросто виявити, але їх наслідку для будови можуть бути жалюгідними. Тому так важливо дотримуватися нормативних приписань.
Закладати фундамент випливає нижче рівня замерзання ґрунту. На глибині 0.6 – 1.4 м. повинні залягати фундаменти будинків без підвалів. Якщо планується будинок з підвалом, глибина закладення буде залежати від висоти підвалу.

Глибина промерзання – найважливіший фактор, якщо будинок буде розташовуватися на щільних водонепроникних ґрунтах. Піщані ґрунти меншою мірою сприяють підйому ґрунтових вод. Фундамент необхідно адаптувати до несучої здатності ґрунту. Щоб визначити тип ґрунту, необхідно зробити геотехнічні дослідження. Уважається, що сприятлива несуча здатність ґрунту –150 КПУ. Якщо несучий шар залягає не глибоко, фундамент можна бути укласти безпосередньо на цьому шару. Якщо ґрунт слабкий (залягання несучого шару на глибині більш 3 м), фундамент закладають непрямим образом – за допомогою паль або спеціального опускного колодязя.
Залізобетонні паль для закладки фундаменту повинні мати діаметр мінімум 2 дм. Установлюють їх із проміжком 0.6 – 1 м. Їхня довжина може становити навіть 10 метрів у глибину – до несучого шару ґрунту, на який палі опираються. Як правило, палі виготовляють у процесі будівництва. Для цього виробництва в землі бурять отвору, у які встановлюють арматури, після цього отвор заповнюють бетоном.

Опускний колодязь, як і фундаментні палі, може розміщатися на глибину до 10 м. Для нього виконується такий же котлован, як і для звичайного колодязя. Однак після цього котлован бетонують. Товщина стінок опускного колодязя становить близько 1 дм, а діаметр дорівнює ширині стрічки фундаменту.

Пристрій котловану.
Роботи починаються із пристрою котловану під фундамент. З ділянки, на якій буде стояти будинок, необхідно зняти рослинність ґрунту до глибини близько 2 дм. Після цього можна ухвалюватися за вилучення ґрунту. Котлован риють механізованим способом до глибини мінімум на 1 дм менше, чим проектна глибина фундаменту. Інші 1 дм необхідно вийняти вручну, завдяки цьому материковий ґрунт, що стикається з фундаментом, не буде ушкоджений. Котлован може бути вузьким, у вигляді траншеї, – для стрічкового фундаменту, або широким – коли будинок планується з підвалом або із цокольним поверхом.

У першому випадку стіни котловану бажано зміцнити укосами. Точне планування укосу залежить від типу ґрунту й розмірів котловану. Розв’язок про котлован під фундамент конкретного будинку, ухвалює геотехнік. У нещільному ґрунті роблять широку траншею, у щільному ґрунті можна створити вузький котлован розмірами завширшки фундаменту. Добре, якщо стінки траншеї будуть із нахилом, – тоді легше проводити роботи. Якщо фундамент закладається в нещільному ґрунті, перед пристроєм стрічки фундаменту на дно траншеї рекомендується укласти дорожній (худий) бетон. Він досить рідкий, тому швидко схоплюється із ґрунтом. У випадку виконання фундаментної стрічки на шарі дорожнього бетону, котлован повинен мати глибину на 1 дм. більше.