Способи утеплення зовнішніх стін

У зв’язку з нестримним підвищенням цін на всі види енергоносіїв в Україні і подальшим зростанням цін на всі комунальні послуги, і перш за все на опалення, мешканці країни шукають можливість економії коштів і збереження нормальних умов для життя в холодну пору року. Очевидно, що найбільш ефективним способом досягти поставленого завдання є максимальне збереження тепла в своїх оселях, а значить, якісне їх утеплення.

Зі зниженням температури на вулиці тепло спрямовується з приміщень назовні по самим різним каналам. Зоною витоку є вікна і вхідні двері, холодну підлогу і стелю, горищне і підвальне приміщення. Однак найбільше тепла (до 40%) витікає через зовнішні стіни будівлі, схильні до прямого впливу низьких температур, вітру і опадів. Саме тому при утепленні фасаду завдання збереження тепла вирішується найефективніше.

Сьогодні існують два методи утеплення зовнішніх стін будівлі: зовні і зсередини. Зовнішнє утеплення повністю підтримується фахівцями і крім досягнення основної мети має масу супутніх позитивних моментів. Так, при підготовці стін до утеплення відбувається їх очищення від зруйнованих матеріалів, бактеріальних уражень і закладення тріщин. Стіни надійно ізолюються від агресивного впливу зовнішнього середовища, що значно подовжує термін їх експлуатації.

Крім цього, внутрішні приміщення отримують додаткову звукоізоляцію від міського шуму, а зовнішній вигляд будівлі — оновлення дизайну. Зберігаються незмінними житлова площа приміщень і їх внутрішнє оздоблення, а при необхідності заміни утеплювача внутрішній простір залишається в цілості й схоронності.

Однак утеплення стін багатоквартирного будинку зовні являє собою трудомісткий процес, так як роботи проводяться на висоті, і без промислових альпіністів тут ніяк не обійтися. Природно, що їхні послуги коштують недешево. Прагнучи заощадити кошти, багато власників квартир вдаються до внутрішнього утеплення зовнішніх стін, вважаючи, що цей спосіб набагато дешевше, тим більше що монтаж утеплювача можна зробити власними силами. Таку думку — величезна і дуже «дорога» помилка.

Другим способом утеплення зовнішніх стін на сьогоднішній день дійсно є їх внутрішнє утеплення. Однак з цього приводу в професійних колах точаться запеклі багаторічні суперечки, і не про технології як такої, а про допустимість його застосування в принципі. Це пов’язано з тим, що при утепленні стіни зсередини відбувається її ізоляція від внутрішнього тепла. Це тягне за собою зсув точки будівельної роси (випадання конденсату) з зовнішньої її поверхні на внутрішню, в площину дотику з утеплювачем. Матеріали стіни і утеплювача намокають, при мінусовій температурі промерзають, відбувається різке збільшення тепловтрат, розвиток грибка і цвілі і швидке руйнування стіни і прилеглих конструкцій.

І все ж внутрішньо утеплення зовнішніх стін застосовується в тих рідкісних випадках, коли зовні їх утеплити неможливо. Наприклад, будинок розташований в історичній частині міста, і дизайн фасаду не підлягає зміні. У таких випадках всі роботи, включаючи підбір утеплювача, повинні робити тільки висококваліфіковані фахівці профільних фірм. Самостійне їх проведення загрожує великими проблемами, втратою вкладених коштів і додатковими (і чималими) витратами на усунення виниклих наслідків.