Виправлення помилок фундаменту

Далеко не всі сьогодні живуть у нових будинках, у нашій країні в основному населеним є житловий фонд, який далеко не новий, тому що вдома будувалися давно, тобто багато десятиліть назад. Поступово такі будинки починають руйнуватися, часто їх треба зносити, але в багатьох випадках початківець руйнуватися будинок можна досить легко врятувати. Якщо ви, приміром, бачите, що фундамент будинку починає просідати, то для початку слід обов’язково визначити характер виявленого ушкодження. Для цього слід поговорити з досвідченим фахівцем, який допоможе з’ясувати вам напевно, чому, приміром, по стіні пішла тріщина. Можливо, цей наслідок неправильного монтажу горизонтальної або вертикальної гідроізоляції, можливо, ушкодження трапилося у зв’язку осіданням ґрунту. У кожному разі спочатку треба встановити причину, а вже потім, досконально її вивчивши, ухвалюватися за її усунення.

Тепер розглянемо конкретні випадки. Якщо ви при ремонті нашкодили з горизонтальною гідроізоляцією (яка розташовується звичайно між підставою будинку й стіною), фундаментний моноліт починає зазнати багаторазового змочуванню. У ньому накопичуються волога, яка по капілярах просочується нагору, при цьому намокають стіни будинку. А через мокрі стіни по розширеним вологою капілярам і внутрішнім тріщинам у будинок просочується мороз, до того ж холод зможе розірвати їх у будь-який момент. Установивши залізні стяжки ( із круглої або смугової, а також швелерної й навіть кутової сталі) у тих місцях, де замикаються перекриття між поверхами, можна уникнути руйнування стін. Стяжки встановлюють у приготовлені спеціально для них борозни, які після проведення операції зашпаровують свіжим цементним розчином.

Виправити вертикальну гідроізоляцію також досить просто. Для того щоб досягти необхідного результату, у цоколі будинку потрібно пробити отвір висотою в 2-3 цегли. Цементним розчином заповнюють щілини й нерівності, після чого на виправлену поверхню укладають аркуші толі в 2 шару. Згодом операцію треба повторити, відступивши на 1 рівень, використовуючи при цьому руберойд, який лягає один на одного в 20 сантиметрів.

Стіни будинку також можуть зазнати намоканню внаслідок близького знаходження до них ґрунтових вод, або ж під впливом опадів. Щоб захистити їх від ґрунтової води, потрібно провести дуже гарну гідроізоляцію. Для захисту ж стін від так званої «верховодки» ( тобто води, що накопичується внаслідок сильних злив або танення снігу) також необхідне якісне вимощення. Роблять її з ухилом від будинку так, щоб приділялося приблизно на метр-півтора від стін будови. Гарне вимощення не має тріщин і не повинна відшаровуватися від цоколя. Якщо будинок вибудуваний у низині, то воду від нього відводять у напрямку найближчого каналізаційного колодязя або каналу за допомогою так званого дренажу (канави).

Якщо фундаментний моноліт не має більший ширини, то це дуже часто є причиною усадки будинку, особливо якщо він з якоїсь причини вибудуваний на м’якому ґрунті. Щоб зробити фундамент ширше й стійкіше, необхідно провести досить трудомістку, але вкрай необхідну операцію: спочатку слід закріпити стінки, установивши залізні розвантажувальні балки, після цього в підставі будинку й у його стінах потрібно влаштувати симетричні утроби, у які заливається бетон. Щоб установлена розвантажувальна колода не була помітна після остаточного засипання ґрунту, її потрібно встановити нижче. Якщо система не монолітна, а збірня, то при підкопі будьте обачні, щоб не випав блок. При цьому знов-таки треба пам’ятати про те, що всі ці дії повинні проводитися під спостереженням фахівцям, інакше ви ризикуєте не виправити будинок, а розвалити його остаточно.