Що таке торф

Деякі відомості про торф
Усі ми загалом знаємо, що таке торф, адже нам розповідали про нього ще в молодших класах школи. Однак далеко не всі розуміють, що ж це таке насправді, навіщо торф потрібний, у яких сферах його застосовують, і які небезпеки він у собі таїть. Отже, торф – це, насамперед, корисна копалина, при чому ще й пальне. Утворюється торф завдяки розкладанню рослин і скупченню їх залишків в умовах боліт, для яких характерним є відкладання на поверхневих шарах ґрунту не до кінця речовини, що розклалася, органічного походження, яке й перетворюється в остаточному підсумку в торф. Як правило, шар торфу повинен бути не менше тридцяти сантиметрів, а якщо ні, то торфом такий шар ґрунту назвати не можна.
Згідно з деякими оцінками вчених усього світові запаси торфу становлять до 500 мільярдів тонн торфу. При чому в південній півкулі його запасів набагато менше, чим у північному. Це пов’язане з особливостями клімату, показниками вологості й середньорічної норми опадів.

Торф, а точніше його верхні шари, активно використовуються в декоративному квітництві й садівництві. Ці шари називають торф’яною землею й торф’яним перегноєм, які спеціально заготовлюються, а сьогодні навіть продаються в супермаркетах. Таке поширення торф одержав завдяки своїй особливості поліпшувати родючість землі. Однак самостійно добутий торф краще не застосовувати для добрива рослин, адже в ньому можуть накопичуватися шкідливі речовини, утворені процесом розкладання рослин. Тому звичайно торф вивітрюють у плині трьох років, і тільки після цього він надходить у вільний продаж і використання.

Крім усього іншого, торфоутворення виконує досить важливу функцію, пов’язану з екологією. Завдяки тому, що торф накопичує в собі продукти фотосинтезу, він здатний акумулювати атмосферний вуглець. Також торф може служити природним фільтром для води, поглинаючи різноманітні домішки, у тому числі й важкі метали.

Однак розробки торф’яних земель представляють деяку небезпеку. По-перше, осушення торф’яного покладу може спричинити прискорене виділення вуглекислого газу, який був поглинений тим же торфом, при чому в таких обсягах, які суттєво перевищують кількість поглиненого вуглекислого газу. Крім того, особливу небезпеку представляють торф’яні пожежі, які можуть виникнути на осушених торф’яних землях.