Захист деревини в домашніх умовах

Щоб ваш дерев’яний будинок прослужив якомога довше йому необхідно забезпечити захист від гниття, біологічних пошкоджень, впливу вологи, загоряння. На якість дерев’яних конструкцій будинку великий вплив має різновид дерева (береза, бук, дуб та ін.), Якість його механічної і хімічної обробки та умови сушіння. Будівництво та ремонт своїми руками не може бути без первинного захисту деревини ваших конструкцій.

Лого

Захист деревини від комах і грибків.

Через впливу на деревину різних комах і грибків вона гниє і поступово руйнується. Найбільш небезпечні для деревини комахи — жуки-точильники і терміти, а також їх личинки. Щоб протидіяти біологічних пошкоджень виконують просочення антисептичними речовинами, які надають деревині біологічну стійкість і вбивають хвороботворні організми.

Антисептики поділяють на:

 • маслянисті;
 • водорозчинні;
 • на органічній основі;
 • комбіновані.

Якщо деревина вже піддалася впливу комах-шкідників, то найкраще її обробити навесні або на самому початку літа, а потім повторити процес тижні через два, тому як личинки в цей час найбільш близько розташовуються до поверхні. Щоб антисептик більш глибоко просік деревину в ній можна зробити наколи. Засоби для захисту деревини від комах — це водний 10% розчин хлорофосу, гас, концентрат хлородана, скипидар, антрацитова і креозотове масла, нафталін, дьоготь, фенол. Ці речовини в різних складах наносяться на дерев’яну поверхню.

Обробка антисептиками полягає в нанесенні на поверхню дерев’яної конструкції препарату за допомогою фарбопульта або кисті, а також в вимочування. Для вимочування дерев’яних виробів використовують бочку або яку-небудь ємність, яку наполовину заповнюють 20% розчином хлористого цинку або мідного купоросу. Потім виріб опускають в рідину. Через дві доби виріб виймають і ставлять під навіс вертикально, просоченою кінцем вгору.

Захист дерев'яного будинку

Якщо обробити антисептиком потрібна невелика кількість дерев’яних виробів, то краще обробити поверхню фарбопультом або нанести розчин пензлем. Якщо подібні роботи проводять взимку, то розчин необхідно підігріти до t 40-50º С. Для обробки антисептиком важкодоступних місць дерев’яних конструкцій (пази, отвори і ін.) Можна використовувати ручні шприци.

Маслянисті склади володіють горючестью, неприємним стійким запахом, токсичністю, здатні змінити колір деревини, уповільнюють процес сушіння. Обробляти захисними маслянистими складами необхідно тільки вироби, які постійно стикаються з водою або розташовані на відкритому повітрі.

Обробці антисептиками на водній основі підлягають: балки, лаги, закладки між лагами, бруски, прогони, нижні обв’язки, підкоси, ригелі, рейки, вкладиші, щити перегородок, поперечні планки, дошки настилу цокольних і міжповерхових горищних перекриттів.

Захист деревини від вологи

Для якісного захисту деревини від надлишкового впливу вологи можна застосувати одночасно два методи: конструктивний і хімічний. Тепер давайте більш детально розглянемо ці методи. Конструктивні методи мають на увазі умови для систематичного провітрювання, захисту зовнішніх конструкцій від атмосферних опадів та ґрунтових вод, установки каналів для провітрювання, ізоляція дерев’яних конструкцій від грунту і бетону. У загальному вигляді маються на увазі такі операції:

 • відведення дощових вод з дахів;
 • захист несучих дерев’яних конструкцій розташованих на відкритому повітрі;
 • ізоляція дерев’яних поверхонь мастиками і рулонними гідроізоляційними матеріалами об землю, бетонними і кам’яними конструкціями;
 • пристрій вентиляційних каналів в панелях стін;
 • ущільнення та утеплення швів між конструкціями;
 • доступність для профілактичного ремонту дерев’яних конструкцій будинку, можливість захисної обробки деревини;
 • укладання теплоізоляції і пароізоляції.

Поєднуючи конструктивні заходи з обробкою хімічними речовинами можна істотно підвищити захист дерев’яних конструкцій від впливу вологи. Хімічні заходи мають на увазі захист деревини за допомогою її обробки спеціальними вологозахисними гідрофобними речовинами, фарбою, водостійкими лаками, вогнезахисними і біозахисними складами.

Гідрофобні речовини заповнюють органічними сполуками капілярно-судинну систему деревини, що істотно перешкоджає її змочування. До гідрофобним речовин відносяться мінеральні та рослинні олії. На жаль технологія обробки такими речовинами занадто складна і в основному виконується в заводських умовах. Набагато простіше вдатися до захисту дерев’яних конструкцій будинку за допомогою фарб і лаків, тим більше, що їх вибір на будівельних ринках досить широкий.

Найпростіший спосіб для боротьби з гниттям — це випал на вогні дерев’яних частин, які будуть перебувати в землі. Якщо додати в емаль або фарбу порошок алюмінієвої пудри — це сприяє посиленню водовідштовхувальних властивостей, заруднить горіння деревини.

Ще один досить простий спосіб захисту від впливу вологи полягає в покритті деревини оліфою з додаванням в неї різних фарб і смол. Якщо необхідно зберегти текстуру і натуральний колір деревини, однак при цьому забезпечити захист від вологи, радимо застосовувати прозорі водостійкі лаки, а також різні склади мають властивості надавати декоративний вигляд деревині.